Görlitz a procházka v Bad Muskau

 

Bad Muskau, půvabné lázeňské městečko, o kterém by málokdo řekl, že se kolem něj rozprostírá Muskauer Park, obrovský anglický park vytvořený podivínským vizionářským knížetem Hermannem von Pückler-Muskau, který je přezdíván zahradním géniem. Nás bude čekat zimní procházka v unikátní krajině, kde hranici mezi Německem a Polskem tvoří řeka Nisa a do které je zasazen Starý i Nový zámek.

Görlitz, perla na Nise a jedno z nejkrásnějších a nejzachovalejších měst Německa, které má co nabídnout snad z každého historického období. Projdeme si městský park s Meridianstein určujícím středoevropský čas, kolem jediné saské zachovalé synagogy až k nábřeží s opevněním Ochsenbastei. Přes řeku Nisu přejdeme na polskou stranu, odkud je nejkrásnější výhled na Kostel Sv. Petra a Pavla se štíhlými nezaměnitelnými novogotickými věžemi. Vedle něj se nachází i nejstarší dům ve městě, Waidhaus. Návštěvu kostela si nenecháme ujít už kvůli Slunečním varhanám, nejkrásnějším na sever od Alp! Přes opevnění města sejdeme do Nikolaivorstadt, místo prapůvodního vzniku srbské osady Gorelic, ze kterého poté vznikl Zhořelec jako takový. Uvidíme obrannou Milulášskou věž, poslední zachovalou středověkou bránu Finstertor a vedle ní i dům kata. Zamíříme na Untermarkt s nádhernou lékárnou, nejstarším renesančním domem Schönhof nebo Starou Burzou. Radniční hodiny nám ukáží jak čas, tak fáze měsíce a v případě zájmu vyšplháme i na věž, odkud se nám vyskytne výhled na celé město. To už se dostaneme na Obermarkt se schovanými „dveřmi zrádce“ či kostelu Dreifaltigkeitskirche, jehož hodiny jdou tradičně 7 minut pozadu. Vyšplháme se na Tlustou věž, odkud budeme pokračovat k dalším obranným budovám města jako Kaisertutz nebo Reichenbacher Turm, kde poznáme, že i české země tvořily historii Görlitz. A to už se budeme nacházet v novější, ale i přesto krásné části poblíž Wilhelmsplatz, kde je k vidění nádherný secesní obchodní dům a překrásná nákupní pasáž Strassbourgpassage.

Abychom den vyplnili, nabízíme i tyto prohlídky:
Výstup na Radniční nebo Tlustou věž
Heiliges Grab: prohlídka unikátní kopie Svatého hrobu v Jeruzalémě
Schönhof: návštěva Slezského muzea
Historický sál Hornolužické knihovny v Barokním domě: nádherná stařičká knihovna, v němčině nebo angličtině
Senckenberg muzeum: muzeum přírodní historie s deštným pralesem, akvárii, africkou savanou a částí věnující se lužické přírodě

Cenovou kalkulaci tvoříme škole na míru (stejně tak i program jsme schopní Vašim požadavkům přizpůsobit. V případě zájmu nás prosím kontaktujte :-)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace