Romantická Budapešť a císařská Vídeň

 

1. den Budapešť  - Buda V časných ranních hodinách vyrazíme navštívit perlu na Dunaji, kde nás čekají dva dny plné krásné architektury, parků a výborného maďarského jídla. Nejprve se necháme vyvézt na vrch Gellért s kamennou Citadelou a odtud se pokocháme výhledem na probouzející se Pešť. Poté sejdeme k řece a po nábřeží dorazíme až pod Hradní vrch. Zde se buď vyvezeme historickou lanovkou Budavarí Siklo nebo sami vyšlapeme k Budínskému hradu. Uličkami staré hradní čtvrti se protouláme až k Chrámu Sv. MatyášeRybářské baště, odkud nás ohromí výhled na monumentální budovy maďarského Parlamentu. Uličkami staré Budy sejdeme na nábřeží Dunaje a projdeme se až k Markétinu ostrovu, jednomu z nejkrásnějších budapešťských parků, kde načerpáme energii na další dny. Užijeme si podvečerní projížďku lodí zpět ke Géllertově vrchu a poté už nás čeká ubytování na hotelu a večeře.

2. den Budapešť - Pešť Po snídani navštívíme Velkou centrální tržnici s možností nákupu pravých maďarských klobás, plněných paprik aj. dobrůtek. Své úlovky si schováme na hotelu a vyrazíme do širokých ulic a bulvárů Peště. Nejprve si prohlédneme Velkou synagogu, která je největší v Evropě. Přejdeme k Bazilice Sv. Štěpána, která je nejvýznamnější křesťanskou stavbou v Maďarsku, a kde si mj. prohlédneme tzv. Svatou pravici krále Štěpána. Ulicemi Pešti dojdeme až k nábřeží, kde se pokocháme výhledem na Řetězový most a projdeme až k působivému památníku holokaustu "Boty na Dunaji". Pak se již necháme zcela uchvátit monumentalitou maďarského Parlamentu. Doporučujeme prohlídku, při které navštívíte Kupolovou síň, pompézní schodiště nebo třeba zhlédnete korunovační klenoty. Od budov parlamentu zamíříme na nejznámější budapešťský bulvár Andrassyho třídu, a odtud až ke státní opeře. Zde nasedneme na jubilejní linku maďarského metra, která je nejstarší na evropském kontinentě. Vystoupíme na rozlehlém náměstí Hrdinů, po kterém se projdeme až do Městských sadů, kde se nachází např. slavné lázně Széchenyi nebo hrad Vyjdahunyad. Zde naše toulky Budapeští zakončíme a hurá na ubytování. 

2. den Vídeň. Zamíříme k Votivnímu kostelu, který nechal po atentátu na Františka Josefa I. postavit jeho bratr. Pokračovat budeme k divadlu Burgtheater, kde budoucí milenka podstrčila tajný vzkaz princi Rudolfovi.  Kolem Parlamentu, radnice Rathaus a budovy univerzity se vydáme přes park Volksgarten k císařskému Hofburgu. Zde se nabízí návštěva Španělské jízdní školy, císařských apartmánů nebo muzea Sissi. Zastavíme se v Augustinkirche, svatebním kostele Habsburků, kde je mj. uloženo 54 srdcí Habsburků.  Přes luxusní ulici Kohlmarkt dorazíme k morovému sloupu na ulici Graben. Zastavíme se u cukrárny Demel, kde pro Sissi vyráběli její oblíbené fialkové bonbony. Odtud už je to kousek do samého srdce Vídně na Stephansplatz. Podíváme se do chrámu Svatého Štěpána, kde proběhla tzv. Dvojí svatba, díky které dynastie získala českou korunu a někteří vyšplhají až na její věž s úžasným výhledem. Kolem Mozartova domu se projdeme po nákupní Kärtner Straße až ke kašně čtyř řek Donnerbrunnen, jejíž sochy pobouřily Marii Terezii. U Kapucínského kostela si povíme o tajemných pohřebních rituálech Habsburků, a poté už dorazíme k slavné Státní opeře. Kolem Albertina projdeme do zahrad Burggarten, kde vzpomeneme na Mozarta a neopomeneme muzejní čtvrť pod dohledem sochy Marie Terezie.

Schönbrunn, jeden z nejhonosnějších zámků na světě okouzlí každého - zahradami, fontánami, letohrádkem Gloriette, najdete tu růžovou zahradu, obelisk i římské ruiny. Ale nabízí mnohem více - při návštěvě projdete na 45 místností, kde budete obdivovat nejen  rokokově zdobené místnosti s českými křišťálovými lustry, ale i stroze zařízené místnosti Františka Josefa. Dozvíte se o podrobnostech života císařské rodiny, prvním Mozartově koncertu i císařské toaletě. Kdo by chtěl využít čas trochu jinak, může navštívit nejstarší zoo na světě nebo se ztratit v labyrintu. Návrat v nočních hodinách.

Zažijte v obou městech nezapomenutelnou atmosféru i během adventu!

Cenovou kalkulaci tvoříme škole na míru (stejně tak i program jsme schopní Vašim požadavkům přizpůsobit. V případě zájmu nás prosím kontaktujte :-)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace