5 zajímavostí o irském svátku Svatého Patrika

Byl Sv. Patrik Ir? Proč trojlístek? A vážně je barva Sv. Patrika zelená?

1.       Svatý Patrik nebyl Ir

I přesto, že se díky Sv. Patrikovi v Irsku rozšířilo křesťanství, on sám se narodil římským rodičům ve Skotsku nebo Walesu.

2.       Barva Svatého Patrika nebyla zelená

Přestože si svátek bez zelené barvy neumíme představit, barvou Sv. Patrika byla ve skutečnosti modrá. Nejen, že bývá zobrazený v modrém hávu, ale i král Jindřich VIII. použil modrou barvu jako pozadí pro irský symbol harfy. Zelená barva se Irsku začala přisuzovat až později, pravděpodobně kvůli svěží zelené barvě krajiny a poté v 18. stol. v souvislosti s hnutím za nezávislost.

3.       Symbol trojlístku má svůj důvod

Jak jinak by Sv. Patrik irským neznabohům vysvětlil princip Svaté Trojice, která tvoří Otce, Syna i Ducha svatého? Podobně jako trojlístek můžeme vidět jako jeden list či tři lístky najednou.

4.       Corned beef and cabbage – kde se v Irsku vzala kukuřice?

Nikde, protože typické sváteční jídlo skládající se ze silně nasoleného hovězího masa, zelí a brambor kukuřici neobsahuje. Slovíčko „corn“ zde zastupuje velká zrnka soli, která se používala pro konzervaci masa.

5.       Masakr trojlístků v USA

Ano, je tradicí, že na Den Svatého Patrika prezident Irska věnuje americkému prezidentovi křišťálovou mísu plnou trojlístků. Tradice počala během Studené války, kdy Irsko nebylo členem OSN a snažilo se získat přízeň USA, dnes je to symbol přátelství mezi dvěma státy. I tak je krátce po předání mísa zničena tajnou službou USA – protokol říká, že se všemi potravinami, nápoji a rostlinami předloženými prezidentovi musí být zacházeno v souladu s politikou tajné služby. A ta nejspíš vidí irsko-americké vztahy jasně.

Věříme, že si i Vy užijete St Patrick's Day dosytosti a kdo by chtěl zjistit více, může se s námi vydat do samého srdce Smaragdového jižního Irska!

 

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace