Ampelmann aneb přetrvávající symbol východního Německa

Že je pro Berlín typická Televizní věž? Kdepak, o trochu jiný symbol najdete na téměř každém kroku (či přechodu pro chodce?).

Ampelmann aneb přetrvávající symbol východního Německa

Kdo se někdy podíval k našim německým sousedům a bedlivě čekal na zelenou na přechodu, rozhodně si musel všimnout odlišného vzhledu zeleného a červeného panáčka. Chlapík s kloboukem je totiž téměř nesmrtelným symbolem, který přetrval až dodnes. Když se rozhodovalo o jeho vzhledu, nakonec překvapivě zvítězil návrh s kloboukem, který byl porotě blízký. Poprvé byl Ampelmann použit 13. října 1961 a postupně jeho popularita rostla natolik, že se 80. letech stal i hvězdou vzdělávacích pořadů pro děti. Zelená postavička fungoval jako rádce a červená byl zobrazována v nebezpečných situacích.

Po sjednocení se Německo pokoušelo upravit i dopravní značky a Ampelmanna vyřadit ze hry, ale díky snahám jeho fanoušků byl dodnes zachován. A nejen chlapíka můžete po Německu najít – k nalezení je i dámská verze Ampelfrau, Ampelmann s deštníkem či bicyklem. A i Češi přispěli svou troškou do mlýna. Umělecká skupina Ztohoven, zodpovědná například za červené trenky vlající nad Pražským hradem, pozměnila některé semafory za prototyp Ampelmanna, co pije, močí apod.

Tak či onak, Ampelman zůstává symbolem nejen bývalého východního Německa, ale i Berlína, kde můžete najít i speciální obchody se suvenýry s touto postavičkou.

Chcete také najít svého Ampelmanna? Vydejte se s námi na výlet do Berlína, Lipska nebo Drážďan a sledujte pozorně semafory na přechodu pro chodce!

 

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace