Krystaly Swarovski jako suvenýr z Rakouska (nebo z Čech?)

Krystal Swarovski aneb povídání o trochu jiném suvenýru z Rakouska.

Pokud zamíříme k sousedům, šperky od firmy Swarovski nejspíš nebudou mezi prvními nápady, co z Rakouska přivézt domů. Ale tato, dnes už obří nadnárodní společnost začínala se svou továrnou v Tyrolsku, ve městečku Watten.

Prapočátky šperkařské firmy můžeme vystopovat v českém Jiřetíně pod Bukovou u Jablonce nad Nisou, kde se narodil Daniel Swarovski. V nedalekých Albrechticích se vyučil uměleckým sklářem a začal pracovat pro firmu Gebrüden Feix, která ho vyslala na zkušenou do Vídně, aby pronikl do tajů výroby bižuterie. Zde se na technické výstavě setkal s Františkem Křižíkem, který instaloval elektrické osvětlení. Setkání ho inspirovalo k vytvoření stroje na broušení elektrickou energií a svůj vynález si také nechal patentovat.

Roku 1895 se přestěhoval do města Wattens u Innbrucku, kde založil novou továrnu a později i vodní elektrárnu. Protékající ledovcová řeka Inn byla ideálním zdrojem pro pohon generátoru. Továrna se později rozšířila o sklárnu a po několik let později už byla soběstačná i v dodávkách materiálu. Dnes společnost s logem labutě sídlí ve 40 zemích světa.

A čím jsou krystaly tolik unikátní? Sklo, jehož přesné složení je obchodním tajemstvím, obsahuje až 32 % oxidu olovnatého, který mu dodává maximální čirost. Pro porovnání – v jiných špercích najdeme kolem 24 % této sloučeniny. Dokonalého odrazu světla dosahuje firma odlišnými chemickými kovovými nátěry s názvy jako Volcano, Aurum či Dorado. Mezi nejpopulárnější povrchové úpravy se řadí Aurora Borealis, na které spolupracoval i Christian Dior a který sklu dodává duchový nádech.

Kdo by chtěl do tajů krystalů Swarovski proniknout podrobněji nebo se jen nechat omámit leskem, může navštívit jednu z nejpopulárnějších rakouských atrakcí ve městě Wattens a to muzea Swarovski Kristallwelten, otevřeného ke stému výročí založení společnosti. Čeká ho 14 komnat zázraků plných optických i akustických zážitků – magické divadlo, ledová pasáž, křišťálový les nebo křišťálová koule, díky níž se budete cítit jako byste byli uprostřed krystalu.

To a mnoho dalšího můžete s námi objevovat v Rakousku!

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace