Lipicáni ve Vídni- symbol Rakouska nebo Slovinska?

Proč se Rakousko a Slovinsko pře o lipicány? Proč jsou vlastně tak proslulí? A co propojení s českými zeměmi? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Kdo se alespoň na otočku zastavil v historické části Vídně, rozhodně neunikl alespoň malé zmínce o proslulé Španělské jízdní škole a jejích lipicánech. Habsburkové si je před více, než 400 lety vyšlechtili a dodnes se vedou spory, komu vlastně toto dědictví patří. K založení prvního chovu došlo ve slovinské Lipici, ale po rozpadu Rakouska-Uherska se chov přesunul do rakouského Piberu, které bylo vybrané z důvodu podobného životního prostředí. A spor byl na světě! V obou místech chov dodnes probíhá a jak Rakousko tak Slovinsko považují lipicány za své dědictví. A aby ne- v přepočtu vychází jeden špičkový hřebec na 400 000 Kč!

Koně jako takoví jsou oproti jiným překvapivě malí, cca 155 cm v kohoutku. Byli vyšlechtěni tak, aby šlechtě umožnili co nejjednodušeji nasedat- říkalo se, že sama Sissi by si nikdy nesedla na koně jiného plemena, než je lipicán. Hříbata se rodí téměř černá, ale jak dospívají, srst se jim zabarvuje do sněhobílé barvy. Pokud tato změna výjimečně u některého nenastane (obvykle to trvá 10 let), do chovu nemůže být zařazen. Ale tradičně si ve Španělské škole nechávají jednoho hnědáka.

A čím, že jsou taky výjimeční? Říká se jim aristokraté koňské říše, jejich elegantní vystupování reprezentovalo postavení panovníka. Jsou velice učenliví, což se pro jedny z nejnáročnějších cviků jako „kapriola“, kdy kůň ve vzduchu vykopne zadní nohy, jistě hodí. Díky svým kopytům přizpůsobených kamenité půdě v Lipici jsou schopni i vysokého kroku na místě, což může mnohým připomínat až tanec.

Nezapomeňme ale, že i české země mají na existenci lipicánů podíl- v 18. stol. byla při šlechtění přimícháno i trochu kladrubského bělouše! Během První světové války, kdy byla Lipice v obležení to byly právě Kladruby, které koním poskytly azyl a když i toho místo bylo během Druhé světové války ohroženo, přesunuti byli do Houstoně na Šumavě.

Jak se vůbec při návštěvě Vídně dostat k lipicánům, když nám finance nedovolí jít na představení, která stojí až 180 eur? Přijatelnou variantou je Ranní cvičení, kde vidíte hvězdy večerních představení v akci a nebo komentovaná prohlídka, kde se dozvíte spoustu detailů ze zákulisí!

Stačí nám napsat a rádi návštěvu Španělské dvorní jízdárny při zájezdu do Vídně zajistíme a to za nejlevnější možnou cenu!

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace