Symbol nejšvýcarštějšího městečka Gruyères? Vetřelec!

Švýcarská idylka v Gruyères? Jak pro koho - ponořte se s námi do biomechanického surrealismu H. R. Gigera!

Malebné městečko Gruyères je po právem nazvané nejšvýcarštějším z celého Švýcarska. Sýrárna produkující slavný sýr gruyère, místní výrobci čokolády, slavnosti Poya, kdy se krávy vrací z horních pastvin, středověký hrad a nad tím vším se vypíná hora Mont Moléson. Švýcarská idylka, nebo ne?

V městečku se totiž usídlil výjimečný švýcarský umělec H. R. Giger oceněný ničím menším, než mj. i filmovým Oscarem za speciální efekty. Jeho tvorba bývala označovaná jako biomechanický surrealismus a znázorňovala především brutalitu přetechnizovaného světa. I přesto, že to sám popíral, říkalo se, že se skrz svou tvorbu zbavoval svých nočních můr. Jeho obrazy jsou sice plné násilí, zneužití a ponížení, ale i tak fascinují svou estetickou krásou a vnitřní energií, která s nich doslova tryská.

A tuto energii použil právě i pro filmovou tvorbu. Z nejznámějších filmů nesmíme rozhodně zapomenout vesmírné lodě z filmu Prometheus a především Vetřelce se Sigourney Weaver. Vetřelce jistojistě neminete – sedí přímo na fasádě domu, kde žil a kde dodnes sídlí jeho naprosto unikátní muzeum.

A kdo by neměl oddychu od švýcarské idylky dost, hned naproti najde Skeleton Bar, kde se bude cítit jako v těle biomechanické nestvůry!

To a mnoho dalšího můžete zažít při zájezdu do Švýcarska – ať už v rámci poznávání toho nejlepšího ze země helvétského kříže nebo při zájezdu zaměřeném na techniku.

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace